Інтерв"ю із Катериною Тимрук-Скоропад. Плоскостопість: причини та лікування - Центр фізичної реабілітації Формула руху
     

Публікації

Стопи – фундамент нашого тіла, тож від їх стану залежить здоров’я всього організму. Плоскостопість – одне з найбільш поширених захворювань, яке трапляється в кожної третьої дитини. Його часто ігнорують, проте ця недуга може суттєво вплинути на якість нашого життя.
 
Про те, як виявити у вашої дитини плоскостопість, які вправи варто виконувати для коригування стопи та що може спричинити виникнення плоскостопості спілкуємося з кандидатомy наук з фізичного виховання та спорту, співзасновником Центру фізичної реабілітації «Формула руху»

(м. Львів) Катериною Тимрук-Скоропад.
 
  Фізична реабілітація при плоскостопості, реабілітаційний центр львів

-Пані Катерино, то що ж таке плоскостопість? Чи багато дітей звертаються з цією проблемою у ваш центр?
 

-Стопа людини є одним із найважливіших елементів опорно-рухового апарату людини. Її складна склепінчаста будова забезпечує оптимальну опорну і амортизаційну функції. Плоскостопість – термін, який використовують для характеристики станів, при яких склепіння стопи низькі або відсутні. Це водночас порушує основні функції стопи та провокує інші деформації у ланках опорно-рухового апарату, розташованих вище.
 
За статистикою, від плоскостопості потерпає від 30% дітей шкільного віку, за даними деяких авторів, ця цифра значно більша. Однак до фахівців найчастіше звертаються тоді, коли є помітна деформація стоп, ніг, постави чи скарги на супутню симптоматику (біль стоп, ніг, спини, втомлюваність та інше). З такими скаргами у Центр реабілітації «Формула руху» звертається велика кількість дітей і дорослих.
 

- Як можна розпізнати плоскостопість? І що зазвичай провокує її виникнення?
 

-У дитячому віці батьків повинні насторожити такі особливості стоп і ніг дитини:
Відхилення п’ятки назовні (вальгус) або всередину (варус) при стоянні та ходьбі. З часом це буде помітно в деформації п’ятки взуття.
Надмірні випинання кісточок стопи (великого пальця, внутрішньої кісточки гомілки, суглоба під внутрішньою кісточкою гомілки).
Зміна форми ніг (коліна звернені одне до одного і дотикаються, а стопи на відстані одна від одної).
Нерівномірне стирання підошви взуття.
Скарги на біль у ніжках та швидка втома від ходьби та бігу.
Плоскі відбитки мокрих стоп на підлозі (після 3-4 років).
Дорослі, окрім попередніх ознак, звертають увагу на:

 • дискомфорт у носінні взуття (взуття звичного розміру стає замалим або завузьким для однієї чи обидвох стоп).
 • Збільшення суглоба великого пальця, а сам палець відхиляється у бік інших.
 • Набряки стоп та гомілок.
 • Біль суглобів ніг та поперека.
 • Поява «натоптишів», мозолів на стопі.

Причинами набутої плоскостопості у дитячому віці є:

 • генетична схильність,
 • слабкість зв’язок стопи і м’язів нижньої кінцівки,
 • нераціональне фізичне навантаження (як ранній початок ходьби, так і малорухливий спосіб життя),
 • невідповідне взуття.

Якщо ви зауважили зміни стоп або частину ознак, варто звернутися до фахівців, які комплексно оцінять зміни у будові стопи з навантаженням та без нього, проведуть тестування відповідних м’язів і обов’язково оцінять наявність супутніх змін у поставі.
 

-Чи існують вікові та інші критерії, коли існує найбільша вірогідність виникнення плоскостопості?
 

-У нормі вже у 8 років стопа дитини наближається за своєю конфігурацією до стопи дорослої людини. Однак процес остаточного формування завершується в середньому у 12 років.
Критичними періодами для виникнення плоскостопості є періоди від початку ходьби дитини до 5-річного віку, періоди т.зв. «стрибків росту».
У дорослому віці сплощення склепінь стопи може спричинити:

 • - вагітність,збільшення маси тіла,недостатнє або надмірне фізичне навантаження (професії, які вимагають тривалого стояння); такі види спорту як важка атлетика та ковзанярський спорт),зловживання вузьким модельним взуттям, високими або занадто низькими каблуками,фізіологічні вікові зміни,а також травми.
   
-Якими є негативні прояви плоскостопості?
 

-Якщо первинні зміни починаються у стопах, то в подальшому плоскостопість запускає порушення усіх ланок опорно-рухового апарату людини. Деформовані стопи, будучи фундаментом тіла, погіршують діяльність усієї надбудови починаючи з гомілковостопних, колінних, кульшових суглобів, що в більшості випадків призводить до різного роду порушень постави.
Потрібно розуміти, що в дітей негативні прояви передусім стосуватимуться подальших змін постави, нерівномірного розвитку м’язів нижніх кінцівок, змін ходи та зниження загальної фізичної витривалості.
У міру дорослішання та в дорослому віці можуть приєднуватися:

 • захворювання самої стопи (вальгусна деформація першого пальця стопи, так звана «кісточка», викривлення пальців стопи, п’яткові «шпори», мозолі),захворювання колінних суглобів (артроз, запалення менісків тощо),захворювання хребта (остеохондроз, грижі міжхребцевих дисків, радикуліт) та інше.


 

-Чи можна зменшити ризик захворіти плоскостопістю, які поради можете дати тим діткам, у яких виявили деформацію стопи?
 

-Найкращою профілактикою плоскостопості в період формування склепінь є можливість повноцінно працювати м’язам стопи та ніг, стимулюючи їх ходьбою по нерівній поверхні, поверхні різної фактури (пісок, трава, камінці тощо), раціональною фізичною активністю. За потреби можна проходити курси масажу, що дасть можливість врівноважити тонус та зміцнити м’язи ніг.
Важливим для правильного розвитку стоп є якісне взуття та правильний його підбір:

 • задник взуття повинен бути стійким та жорстким, щоб утримувати п’ятку від деформацій,
 • халявка достатньо висока, щоб утримувати гомілковостопний суглоб від викривлення,
 • підошва не жорстка, а достатньо еластична. До 1,5 років може бути без каблучка, а в подальшому 5-10 мм, щоб між п’ятою і пальцями був перепад,
 • при нормальному формуванні склепінь взуття до 2 років може бути без супінаторів. Ортопедичні устілки застосовують, коли виявили деформацію стопи,
 • передня частина взуття має бути ширшою від задньої. Вузьке взуття може призвести до деформування стопи, порушення кровообігу у перетиснутій ділянці,
 • правильний підбір взуття за розміром (взуття не повинно бути підібране «впритул», але і запас повинен складати не більше 5-8 мм).
 • взуття потрібно регулювати застібками, липучками, шнурками. 

Якщо в дитини уже є деформація стоп, потрібно звернутися до фахівців, які індивідуально підберуть заходи фізичної реабілітації.
Серед таких заходів можуть бути фізичні вправи, масаж, ортопедичне взуття, супінатори, раціонально підібрана фізична активність. Однак варто пам’ятати, що всі реабілітаційні заходи застосовують лише комплексно, у правильно підібраному варіанті та послідовності.
Наприклад, лише носіння ортопедичного взуття і супінаторів не дасть бажаного ефекту без зміцнення м’язів, які відповідають за формування й утримання склепінь стопи. Взуття і устілки пасивно утримують правильне положення стоп, розвантажують їх, запобігають подальшій деформації тощо, однак м’язи й надалі повноцінно не виконують свою функцію. Водночас без їх носіння застосування інших засобів буде менш ефективним.
  

-Чи можна повністю позбутися плоскостопості завдяки певним вправам, масажу та інше?

-Якщо плоскостопість виникла, то її в більшості випадків можна майже повністю усунути в середньому до 6 років, а до 11-13 років покращити стан стоп. Але навіть у дорослому віці нехтувати цими проблемами не потрібно, оскільки запобігання можливих ускладнень дасть змогу максимально довго і повно насолоджуватися радістю руху.
 

- Із якими ще деформації стопи доводиться найчастіше працювати фахівцям реабілітаційного центру «Формула руху»?
 

-Серед захворювань у дітей на другому місці після плосковальгусної деформації фахівці Центру виявляють порожнисті стопи. Ця деформація характеризується занадто високим, порівняно з віковою нормою, повздовжнім склепінням стопи. При такій будові повздовжнього склепіння сплощується або не має можливості повноцінно формуватися передній відділ стопи (поперечне склепіння), що виявляється в його розплющенні, випинанні суглоба першого пальця. Порожниста стопа є надто «жорсткою», її амортизаційні властивості знижені, що провокує ранню появу болю у стопах, суглобах ніг та спині.
 
 

Розмовляла: Зоряна Грабар